USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Ekonomi

Evde Bakım 65 Yaş Engelli Aylığı Maaşlar Netleşti

Aile Destek, evde bakım, 65 yaş, engelli, SED yardımı alanlar için temmuz zammı için yeni maaşlar kuruşu kuruşuna hesaplandı. Detaylar haberde...

Evde Bakım 65 Yaş Engelli Aylığı Maaşlar Netleşti
12-05-2024 12:12
SİVAS
Google News

Haber Merkezi

Temmuz ayındaki zam haberleri, milyonlarca kişi tarafından yakından takip ediliyor. Emekli ve memurların yanı sıra sosyal yardım alan vatandaşlar için de Temmuz ayında yapılacak olan maaş artışları büyük önem taşıyor. Çünkü memur maaş katsayısının yükselmesiyle birlikte Aile Destek, evde bakım, 65 yaş, engelli ve SED gibi yardımlar da güncellenecek.

Gözler Temmuz ayında açıklanacak olan maaş zammı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda. Temmuz ayındaki sosyal yardım zamlarıyla ilgili yeni bilgiler de gelmeye devam ediyor.

Peki, Temmuzda sosyal yardımlara ne kadar zam gelecek? Aile Destek, evde bakım, 65 yaş, engelli ve SED yardımları ne kadar artacak, kaç TL olacak? İşte zamlı sosyal yardımların detayları…

TEMMUZ ZAMMI İÇİN YENİ ORANLAR NETLİK KAZANIYOR

Temmuz ayındaki maaş zammı için yeni oranlar belirginleşiyor. Mynet'ten derlenen habere göre, sosyal yardım zamları memur maaş katsayısına bağlı olarak belirleniyor.

TÜİK’in son verilerine göre, 4 aylık enflasyon yüzde 18.72 olarak açıklandı ve 6 aylık enflasyon tahmini yüzde 25'e yükseldi. Temmuz ayında memur maaşlarına toplu sözleşme zammı ve ek olarak enflasyon farkı zammı yansıtılacak. Uzmanların tahmini ise yüzde 20 oldu.

SOSYAL YARDIM ZAMMI İÇİN TAHMİNLER ORTAYA ÇIKTI

Sosyal yardım zammıyla ilgili ilk tahminlerin ortaya çıkmasıyla birlikte, Temmuz ayında yapılacak olan sosyal yardımlara ilişkin ilk rakamlar da netleşmeye başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilere yönelik ödemelerinde yapılacak artışın yüzde 20'yi aşması bekleniyor. Dolayısıyla Aile Destek, evde bakım, 65 yaş, engelli ve SED yardımı gibi sosyal yardımların en az yüzde 20 artması bekleniyor.

YENİ ZAMLI SOSYAL YARDIMLAR KURUŞU KURUŞUNA HESAPLANDI

Memur maaş zammı katsayısının tahmini ortaya çıkmasıyla birlikte, yeni zamlı sosyal yardımların hesaplamaları da yapıldı.

Yüzde 20 zam yapılması durumunda, engelli maaşı, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı ve SED yardımı şu şekilde olacak:

  • 40-69 yaş arası engelli maaşları 3350 TL'ye yükselecek. 70 yaş ve üstü engelli maaşları ise 5036 TL olacak. 18 yaş altı engelli maaşları ise bu zam sonrasında 3.357 TL olacak.
  • 65 yaş aylığı yüzde 20'lik bir artışla 4.206 TL olarak ödenecek.
  • Kesin zam oranlarının belirlenmesi için Temmuz ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak 6 aylık enflasyon verileri bekleniyor. Bu açıklamanın ardından memur ve emekli maaşlarında olduğu gibi sosyal yardım ödemelerinde de zamlar netleşecek.
SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
RESMİ İLANLAR TÜMÜ
Bugün yayınlanan resmi ilan bulunamadı!...
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
17.05.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü