Gündem

18 Milyon Gıda İsraf Ediliyor

Sivas Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Etkinliği” kapsamında program düzenlendi. Bugüne kadar 16 okulda 600 öğrenciye gıda israfı anlatıldı. Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız , “Dünya genelinde her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Ülkemizde ise bu rakam 18,2 milyon ton civarında bulunuyor” dedi.

18 Milyon Gıda İsraf Ediliyor
30-09-2023 08:46
SİVAS

Neslihan KOÇ

Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde yapılan programa İl Müdürü Seyit Yıldız, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Özkan Çamcı, Okul Müdürü Tuncay Baral, öğretmenler ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Okul Müdürü Tuncay Baral konuşmasında; “İsraf etmeden ürettiğimiz değerlerin katma değerlerine sahip çıkmak oldukça önemlidir. Üretim yapılabiliriz ama bunun yanında kamu kaynaklarını etkili ve verimli kullanmalıyız. Sektörün içinde olacak ve bu işin eğitimi alan yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencilerimizin gıda israfına önem göstermeleri hem dinimiz hem ülke ekonomisi açısından oldukça önemli. Büyük emek harcayan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze ve katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Milli Eğitim Şube Müdürü Özkan Çamcı, “Yemek yerken olabildiğince israftan ve hazır gıdadan kaçınmalıyız. Yiyeceğimiz kadar yemek almak tüketebileceğimiz kadar alış veriş yapmak oldukça önemli. Bu duru kendimiz uygulayıp çevremize de örnek olmalıyız. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız da, “Bakanlığımız 20 Mayıs 2020 tarihinden bu yana, gıda kayıp ve israfı ile mücadeleyi uluslararası gündeme taşımakta öncü bir rol üstlenmiş ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde başlattığı ‘Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık’ kampanyasını ulusal ve uluslararası ölçekte yürütmektedir. Küresel iklim değişikliği başta olmak üzere yaşanan pandemi, nüfus artışı ve jeopolitik riskler tüm dünyaya tarımın ve gıda güvenliğinin vazgeçilmez olduğunu bir kez daha gösterdi. Bunun bilincinde olan ülkeler, doğal kaynaklarını korumak, toprağı, suyu yönetmek ve tarımda sürdürülebilirliği sağlamak üzere tedbirler alıyor.  Dünyada böyle bir süreç yaşanırken gıda israfı da çok boyutlu bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde, her yıl, üretilen gıdanın üçte biri kayba uğruyor ya da israf ediliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) Küresel Gıda Kaybı ve İsrafı Raporu'na göre; dünya genelinde her yıl yaklaşık 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Ülkemizde ise bu rakam 18,2 milyon ton civarında bulunuyor. Bu kapsamda dünyada ve ülkemiz genelinde farkındalık oluşturmak kapsamında çeşitli etkinliler düzenlenmektedir. Uluslararası Gıda Kaybı ve İsrafı Farkındalık Günü'nün büyük bir emeğin ürünü olan gıdamızı koruma ve soframıza sahip çıkma konusunda bilinç oluşturacağına yürekten inanıyorum. Gıdamızı korumak aynı zamanda suya, toprağa, doğaya kısacası geleceğimize sahip çıkmaktır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Projesi kapsamında Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı öğrencileri gıda israfına dikkat çekmek amacıyla sıfır atık temalı yemekler yaparak misafirlere ikram ettiler.  Gıda kaybı ve israfı konusunda farkındalığı artırma çalışmalarının önümüzdeki günlerde de aynı hızla devam edecektir.

Sivas’ta Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Projesi kapsamında kompost projesi yürütüldü. Sivas’ta bazı marketler, hal ve pazar yerleri gibi projeye destek vererek projenin görünürlüğünü artırdılar. 2020 yılında itibaren her yıl okullarda öğrencilere proje kapsamında eğitim verilmiş olup 2023 yılı ilk 6 ayında 16 okulda 600 öğrenciye eğitim yapılmıştır.

           

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER