Sağlık

 Eczacılar Sağlık Sektörünün Neferidir

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç, Eczacılık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Hastaya ilaçların nasıl kullanılacağı ve ne gibi yan etkiler yapacağı hakkında bilgi veren en yakınındaki kişi eczacıdır. Sağlık sektörünün önemli bir neferi eczacılardır” dedi.

 Eczacılar Sağlık Sektörünün Neferidir
26-09-2023 12:33
SİVAS

Neslihan KOÇ 

SCÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Saraç,  eczacılığın oldukça önemli bir meslek olduğunu ve eczacıların sağlık ordusunun en güçlü fertlerinden birisi olduğunu söyledi. Eczacıların vatandaşların en yakın sağlık danışmanları olduğunu belirten Saraç, “Doktorlar hastayı muayene ederek ilacını yazıyor ama hasta doktora çok fazla ilaçlar hakkında bilgi soramıyor. Hastaya ilaçların nasıl kullanılacağı ve ne gibi yan etkiler yapacağı hakkında bilgi veren en yakınındaki kişi eczacıdır. Sağlık sektörünün önemli bir neferi eczacılardır. Eğer onlar olmasaydı sağlık sistemi bu kadar sistematik çalışmazdı.” dedi. 

Mesleğin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Saraç, “Donanımlı, bilgili eczacılar hayat kurtarıcı oluyorlar. Çünkü ilaç sektörü giderek gelişiyor. Yeni ilaçlar, yeni tedavi yöntemleri çıkıyor. Bunların etkileri kadar yan etkileri de oluyor. Hastaları uyarmak, tavsiyelerde bulunmak eczacıların görevi oluyor. Bu yönden eczacıların oldukça donanımlı bir şekilde mezun olmaları gerekiyor. Önceden 4 sene olan eğitim artık 5 seneye çıkartıldı. Dolayısıyla daha donanımlı daha bilgili eczacılar yetiştiriyoruz. Bu da hem bireylerin hem de toplum sağlığı açısından oldukça önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Prof. Dr. Saraç, “Vatandaşlarımız kesinlikle doktorlardan ve eczacılardan aldıkları tavsiyeleri uygulamalı ve bunun dışında farklı bir kaynaktan ilaç tavsiyesi almamalıdır. Kullandıkları ilaçlar konusunda sıkıntı olduğu zaman mutlaka eczacılara danışmaları gerekiyor. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabilir.” şeklinde konuştu.

sivas son dakika  sivas ekspres, ekspres.com ekspres haberler ekspres son dakika

 

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER