Eğitim

SCÜ En İyi Üniversiteler Arasında

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ), dünya çapındaki en saygın üniversite derecelendirme kuruluşlarından QS (Quacquarelli Symonds) tarafından bu yıl ilk kez gerçekleştirilen ve 42 farklı Avrupa ülkesinden 690 üniversitenin değerlendirildiği QS Europe Unıversıty Rankıngs 2024 (2024 Avrupa Üniversite Sıralaması)nda 601+ bandında yer aldı.

SCÜ En İyi Üniversiteler Arasında
25-09-2023 10:33
SİVAS

Eraydın AYTEKİN

Türkiye’de 73 üniversitenin sıralamaya dahil olduğu sonuçlara göre SCÜ, Türkiye sıralamasında 43. oldu. Batı Asya sıralamalarının yapıldığı EECA Emerging Europe & Central Asia (Gelişmekte olan Avrupa ve Orta Asya Ülkeleri) sıralamasında ise 301-350 bandında yer aldı.

QS sıralamasına dahil olan Üniversiteler; Akademik Tanınırlık, İşveren Tanınırlığı, Yayın Başına Düşen Atıf Sayısı, Uluslararası Araştırma Ağı ve Sürdürülebilirlik gibi 12 farklı kritere göre değerlendiriliyor. SCÜ, bu kriterlerden Uluslararası Öğrenci Çeşitliliği (International Student Diversity) başlığında Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 22. sırada, Uluslararası Araştırma Ağı (International Research Network / IRN) sıralamasında 32. sırada, Sürdürülebilirlik (Sustainability) sıralamasında ise 34. sırada yer almayı başardı. Avrupa sıralamasında yer alan diğer kriterlerden Akademik İtibar (Academic Reputation) ve İşveren İtibarı (Employer Reputation) başlıklarında 251+ bandında yer alan SCÜ, diğer başlıkların tamamında 301+ sıralamasına dahil oldu.

SCÜ Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, 2024 QS Avrupa Üniversite Sıralaması’nda elde edilen sonuç ile ilgili “Kuruluşunun 50. yılını kutlamaya hazırlanan üniversitemiz, akademik derecelendirme sonuçlarında başarılı sonuçlar elde etmeye devam ediyor. Bütün çalışmalarımızı araştırma üniversitesi olmak hedefiyle planlıyor ve gerçekleştiriyoruz.” dedi.

sivas son dakika  sivas ekspres, ekspres.com ekspres haberler ekspres son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
TÜRKİYE GÜNDEMİ
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER