Gündem

Sivas'taki O Kilise Definecilerin Talanına Uğruyor

Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan ve Bizans döneminde inşa edilen kilise definecilerin talanına uğruyor. Her geçen gün tahrip olan tarihi kilise için koruma çalışması yapılması bekleniyor.

Sivas'taki O Kilise Definecilerin Talanına Uğruyor
03-10-2023 12:03
SİVAS

Sivas’ın Suşehri ilçesinde bulunan ve geçmişte öğrencilerin yetiştirildiği söylenen tarihi kilise her geçen gün harap oluyor. İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan Çataloluk köyünde bulunan kilisenin Bizans döneminde inşa edildiği ifade ediliyor. Kolonları ayakta duran ancak birçok bölümü yıkılan kilise, definecilerin talanına uğruyor. İçerisinde derin çukurlar açan defineciler, hazine bulma ümidiyle tarihi yapıyı bozuyor. Çevresinde herhangi bir güvenlik önlemi alınmayan kilisenin içinde çeşitli yabani bitkiler yetişiyor. Kilisenin içerisinde yetişen ve görenleri şaşırtan yaban kirazı ağacı ise çatı kısmının açıklığı nedeniyle her geçen gün uzuyor.Kilisenin hangi yıllarda yapıldığının bilinmediğini ifade eden köy sakini Nevzat Yücel, “Burası Bizanslılar ve Ermeniler tarafından kullanılan bir kilise olarak bilinmektedir. Tarihi çok bilinmiyor. Bir dönem Bizanslılar kullanmış, daha sonra Ermeniler kullanmış. Genelde çocuk yetiştirmişler burada. Bu bölgedeki araziler de manastıra ait arazilermiş. Ermeniler gittikten sonra da bu köye Selanik göçmeni vatandaşlar yerleştirilmiş” dedi.

Kilisenin korunması ve restore edilmesi gerektiğini söyleyen Yücel, “Kilise defineciler yüzünden her geçen gün harap olmakta. Defineciler her gün buraya musallat oluyor, bir yerleri söküyorlar. Jandarma korumaya çalışıyor ama bir şekilde eşiyorlar. İçerisinde de yaban kirazı dediğimiz bir ağaç büyüdü. Küçüktü, zamanla büyümüş. Üstü de delik olduğu için üstünden çıkmış” ifadelerine yer verdi.

sivas son dakika  sivas ekspres, ekspres.com ekspres haberler ekspres son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ÇOK OKUNAN HABERLER