USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Sivas'ta Ölümcül Tehlike

Her yıl Sivas’ta çok sayıda kişinin ölümüne neden olan kene tehlikesi havaların ısınmasıyla birlikte yeniden ortaya çıkmaya başladı.

Sivas'ta Ölümcül Tehlike
24-04-2024 09:28
SİVAS
Google News

TUĞBA SARIKAYA

 Erzurum’un ardından bu yıl Gümüşhane’de kene ısırması sonucu bir kişi hayatını kaybederken, Sivaslı vatandaşların oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle kırsal alanda vakit geçirenlerin keneye karşı oldukça dikkat etmesi gerekiyor. Madımak sezonunun açılması, özellikle hafta sonu kırsal alanların piknikçilerle dolması nedeniyle buraları tercih edenlerin gerekli önlemleri alması konusunda uzmanlar uyarıyor.

HER YIL ONLARCA KİŞİYİ ÖLDÜRÜYOR

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı keneden insanlara geçiyor. Özellikle kırsal alanda yaşayan ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlar ilkbahar ve yaz aylarında ortaya çıkan kenelerin vücutlarına yapışması sonucu KKKA hastalığına yakalanıyor. Sivas, Yozgat, Tokat gibi iller dışında Karadeniz’in bazı illerinde görülen KKKA hastalığına karşı havaların ısınması nedeniyle oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalığa karşı aşı çalışmaları devam ederken henüz istenilen bir sonuç alınamadı bu yüzden vatandaşların oldukça dikkatli olması gerekiyor.

KENEYİ KENDİNİZ ASLA ÇIKARMAYIN

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakalarının yüzde 92’ye yakını kırsal kesimde oluşturuyor. Hayvanlarla ilgili işlerde çalışan insanlarda, besicilik yapanlarda, sütçülük yapanlarda özellikle süt sağım anında kadınlarda kene vakası görülüyor. Özellikle hayvancılık işleriyle uğraşan insanların kene ısırmasına karşı çok dikkat etmesi gerekiyor. Açık alanları kullananların pantolonunun paçalarını çoraplarının içerisine koymamız büyük önem taşıyor ve mutlaka beyaz giysilerin tercih edilmesi gerekiyor. Bütün bunlara rağmen kene ısırmışsa herhangi bir sağlık tesisine hızlı bir şekilde ulaşılabiliyorsa mutlaka sağlık tesisinde kenelerin vücuttan çıkarılmasını öneriliyor. Keneye ateş basmak, sigara basmak gibi yöntemlerden de kaçınılması gerekiyor.

 

 

sivas son dakika    sivas ekspres, ekspres.com ekspres haberler ekspres son dakika

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
RESMİ İLANLAR TÜMÜ
Bugün yayınlanan resmi ilan bulunamadı!...
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
17.05.2024
PUAN DURUMU TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Günün Karikatürü